Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Koronavirus - ošetřovné pokyny pro zaměstnavatele


 

a začátku péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) Vám Váš zaměstnanec doručí vyplněný formlář Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy). Zkontrolujte, že zaměstnanec vyplnil oddíl "B" žádosti a podepsal. Formulář doručte v elektronické formě e-mailem. Do formuláře není třeba nic doplňovat.

V dalším postupu v průběhu trvání uzavření školského zařízení Vám zaměstnanec na začátku každého měsíce doručí Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení za předchozí měsíc trvání uzavřen výchovného zařízení. Zkontrolujte, zda zaměstnanec výkaz podepsal a výkaz doručte v elektronické formě e-mailem.

Z Vaší strany vyplníte příložený tiskopis „Záznamy zaměstnavatele k výkazu péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“ dle návodu taktéž v příloze.

Vyplnit je nezbytné zejména zda:

- za uplynulý měsíc, ve kterém zaměstnanec pečoval o dítě, měl vykonávat zaměstnání nebo měl plánovány směny, a vyznačíte dny, na které připadal nebo měl připadat výkon práce - nestačí pouze vyplnit, že zaměstnanec měl v průběhu měsíce vykonávat zaměstnání/plánované směny. Je nutné vyznačit konkrétní dny, ve kterých měl pracovat a ve kterých pracoval;

- v případě, že došlo z rozhodnutí státních orgánů k zákazu vstupu veřejnosti do prostor, kde jsou poskytovány služby, tj. došlo v důsledku k faktickému přerušení provozu, není nezbytné přidělovat práci v rámci směnného provozu, zaměstnancům by mohla být přidělována práce v běžné pracovní době např. mezi 7.30 a 16 hod pevně, což lze v této podobě uvádět do formuláře "Záznamy zaměstnavatele" -  v tomto případě je třeba mít na vědomí, že uzavření provozu v důsledku zákazu vstupu veřejnosti je překážkou na straně zaměstnavatele a zaměstnavatel je tedy i nadále povinnen zaměstnanci přidělovat práci;

- za uplynulý měsíc, ve kterém zaměstnanec pečoval o dítě,  vykonával zaměstnání, ve kterých dnech;

- v daném měsíci odpracoval všechny naplánované směny.

Vysvětlení:  Ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny, ale nelze jej vyplácet, jestliže by mělo náležet pouze za dny, ve kterých zaměstnanec vůbec pracovat neměl. Tato situace může nastat v případě, že zaměstnanec měl např. celý  měsíc  volno,  tj.  neměl  zaměstnání  vůbec vykonávat,  nebo  v situaci,  kdy  odpracoval  všechny plánované směny v měsíci (tedy např. pokud má zaměstnanec rozvrženou pracovní dobu od pondělí do pátku a ve  všechny dny pracoval, ošetřovné jen za soboty a neděle nenáleží). Zaměstnanci však mohou mít výkon práce v měsíci rozvržený různě, proto je nutné tuto část pečlivě vyplnit, hodnocení podmínek nároku na ošetřovné náleží OSSZ.

Pro zaměstnavatele je nejdůležitější správně vyplnit údaje o rozvrhu doby výkonu zaměstnání či plánu směn na období, ve kterém zaměstnanec pečoval o dítě. V případě standardní týdenní pracovní doby od pondělí do pátku problémy nastávat zpravidla nebudou, situace u směnného provozu či nerovnoměrně rozložené pracovní doby však pochopitelně bude mít  svá úskalí. V takovém případě zaměstnavatel, i když reálně směny pro zaměstnance nenaplánuje, uvede rozvrh směn, jaký by daný zaměstnanec měl, pokud by o dítě nepečoval a byl přítomen v zaměstnání. Lze vycházet i ze situace, že zaměstnavatel musí zaměstnance pečujícího o dítě nahradit při výkonu práce jiným zaměstnancem či zaměstnanci, a dny, kdy nasazuje tyto zaměstnance, uvede jako dobu plánované směny

Tiskopis je možné i vyplnit na https://eportal.cssz.cz/web/portal/tiskopisy-vpduvz-zz . Tiskopis nám pošlete v podstatě v jakémkoliv možném formátu na výše uvedené kontaktní e-maily. Není potřeba dokument podepisovat. Ověření zajistníme my.

   

Daňové termíny

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   

Kontakt

Akontado, s.r.o. 

Telefon: +420 775 213 463
Email: akontado(at)akontado.cz
facebook.com/akontado

twitter.com/akontado
linkedin.com/akontado

   

Sociální sítě

FacebookMySpaceTwitterLinkedinYoutubeRSS FeedShare on Google+
   
Copyright © 2022 Akontado.cz. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
© Akontado, s.r.o.
Akontado, s.r.o. U Výstaviště 763/15 Praha 7 CZ 17000 Česká Republika
Akontado, s.r.o. (pobočka) Marty Exnarové 2433 Pardubice CZ 53002 Česká Republika

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.